Centrum Wiedzy o Dostępności
Centrum Wiedzy o Dostępności BON AGH jest miejscem, w którym będziemy gromadzić i dzielić się rzetelną wiedzą i sprawdzonymi informacjami na temat projektowania uniwersalnego, technologii asystujących, dobrych praktyk i standardów dostępności.
Zapraszamy do lektury kluczowych dokumentów regulujących w naszym kraju kwestie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, a w zwłaszcza przedsięwzięć finansowanych ze środków europejskich:
- ustawa o zapewnieniu dostępności PDF 462 KB
- ustawa o dostępności cyfrowej PDF 472 KB
- Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 PDF 3.3 MB
Zachęcamy do współpracy z BON AGH przedstawicieli środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych, instytucji oraz wszystkich osób, którym bliskie są zagadnienia dostępności.
STANDARD DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ AGH
Obecnie w AGH prowadzone są intensywne prace nad stworzeniem uczelnianego standardu dostępności. Będzie to dokument bazujący na „Modelowych dostosowaniach obiektów AGH dla osób niepełnosprawnych”, czyli materiale unikatowym w skali kraju, który nasza uczelnia opublikowała już w 2008 roku (aktualizacja w 2016 r.).
Zmieniający się z biegiem lat zakres regulacji prawnych, kumulowanie dobrych praktyk, wielość standardów i przewodników, a jednocześnie duży postęp w obszarze zapewnienia dostępności skłoniła nas do podjęcia prac nad nowym dokumentem. Od 2008 roku AGH ugruntowało swoją pozycję, jako uczelni wiodącej w dziedzinie dostępności architektonicznej i wdrażania racjonalnych usprawnień. Nabywaną przez lata wiedzą i doświadczeniem zamierzamy podzielić się na stronach Standardu Dostępności Architektonicznej AGH.
W prace nad Standardem Dostępności Architektonicznej AGH koordynowane przez BON, przy współpracy z architektem specjalizującym się w projektowaniu uniwersalnym (pracownikiem AGH) zaangażowane są liczne jednostki organizacyjne uczelni, takie jak: Sektor Techniczny, Miasteczko Studenckie, Dział Obsługi Uczelni, Administratorzy i użytkownicy obiektów. Efektem wspólnych działań będą spójne wytyczne do modernizowania, projektowania i zagospodarowania przestrzeni naszej uczelni, zgodnie z filozofią projektowania uniwersalnego. Osoby, do których adresowany będzie dokument otrzymają jasne wytyczne do działania, zgodne z aktualnym stanem prawnym oraz najlepszymi praktykami w dziedzinie dostępności.
Osoby zainteresowane postępami prac na Standardem oraz chcące przyczynić się do jego powstania zachęcamy do bieżącego śledzenia wpisów na naszej stronie internetowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Projekt realizowany w Partnerstwie z poniższymi instytucjami: