Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Z wizytą w USA - konferencja „Equity & Excellence Access in Higher Education” stowarzyszenia AHEAD

Grafika ozdobna z amerykańską flagą z napisem wizyta w USA

W dniach 19-22 lipca 2022 troje pracowników BON AGH wzięło udział w międzynarodowej konferencji „Equity & Excellence Access in Higher Education” organizowanej przez Stowarzyszanie AHEAD. Jest to wiodąca organizacja zrzeszająca osoby i podmioty działające na rzecz dostępności na całym świecie, w szczególności do edukacji na poziomie wyższym. 

Tegoroczna konferencja była czterdziestą w dotychczasowym dorobku AHEAD. Spotkanie odbyło się w budynku The Huntington Convention Center of Cleveland, zapewniającym pełną dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wybór sesji tematycznych w ramach programu konferencji korespondował z obszarami działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH, planami rozwoju dotychczas realizowanych usług oraz wprowadzaniem nowych rozwiązań, w szczególności w ramach projektu „Akademia Dostępności (…)”.  

Konferencja w kontekście zapewniania dostępności została zorganizowana w sposób wzorcowy, nie tylko pod kątem architektonicznym, ale również komunikacyjnym. Do dyspozycji uczestników oddano dedykowaną aplikację mobilną, bardzo szczegółowy opis i harmonogram wydarzeń (z uwzględnieniem szczególnych potrzeb), przewodnik po kompleksie konferencyjnym, który zapewniał nie tylko infrastrukturę pozbawioną barier, ale również neutralne płciowo toalety i miejsca odpoczynku i wyciszenia. Wszystkie wystąpienia były tłumaczone na język migowy. Zapewniono również napisy na żywo. 

Trójka osób: dwie kobiety i mężczyzna stojący w hallu na tle roll-up promującego konferencję

Delegacja BON AGH na konferencji „Equity & Excellence Access in Higher Education”, budynek The Huntington Convention Center of Cleveland

Podczas konferencji omawiano przed wszystkim zagadnienia z jakim spotyka się na co dzień personel wspierający osoby ze szczególnymi potrzebami na amerykańskich uniwersytetach i szkołach wyższych. Były to jednak w dużej mierze tematy uniwersalne, podobne do tych, z jakimi mamy do czynienia w rodzimych Biurach ds. Osób Niepełnosprawnych. Należały do nich w szczególności wyzwania związane z dostępnym zakwaterowaniem, przygotowaniem personelu uczelni do pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, dostępnością cyfrową, budowaniem efektywnego i kompleksowego systemu wsparcia, angażującego kluczowe dla funkcjonowania uniwersytetu jednostki. Omawiano także formy wsparcia osób z niepełnosprawnościami, takie jak coaching i aktywizacja zawodowa, które BON AGH realizuje od ponad 10 lat, jako jedna z nielicznych uczelni w kraju.  

Lekarz z niepełnosprawnością 

Jednym z najciekawszych momentów konferencji był wykład w Pani Profesor Cheri Blauwet, która jako badaczka zajmuje się medycyną fizyczną i rehabilitacją w Harvard Medical School i Distinguished. Wystąpienie dotyczyło zjawiska wykluczenia osób ze szczególnymi potrzebami z zawodów medycznych. Prelegentka jako lekarz, ale również osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim i sportsmenka (m.in. startującą w reprezentacji Stanów Zjednoczonych podczas trzech Igrzysk Paraolimpijskich (Sydney '00, Ateny '04, Pekin '08) omawiała aktualne działania mające na celu zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na podjęcie pracy w służbie zdrowia. 

Dwie kobiety stojące przed wejściem do Sali na tle tablicy informacyjnej zawierające m.in. kod QR

Wejście na sesję tematyczną. Skanując telefonem kod QR otrzymywaliśmy pełną informację dotycząca obrad.

Kształcenie w formie zdalnej i hybrydowej 

Pandemia COVID-19 bezpowrotnie zmieniła sposób kształcenia studentów na całym świecie. Skalę ostatnich przemian widać było w wystąpieniach, które podkreślały wagę dostępności cyfrowej, zdalnej organizacji kształcenia, dostępu do materiałów dydaktycznych i usług wpierających kontakt z jednostkami odpowiedzialnymi za pomoc. Prelegenci dzielili się doświadczeniem dotyczącym sposobów diagnozowania potrzeb studentów rozpoczynających studia, znaczenia programów mentorskich i coachingowych w warunkach pracy zdalnej. Bardzo ciekawym zagadnieniem okazało się kształtowanie relacji i wewnętrznej kultury organizacyjnej Biur ds. Osób Niepełnosprawnych w warunkach pracy hybrydowej: jakie znaczenie odgrywa efektywny przepływ informacji pomiędzy członkami zespołu, system wzajemnego wsparcia i superwizji. 

Dobre praktyki w zakresie zapewniania dostępności 

Poza udziałem w konferencji wyjazd dostarczył wiedzy na temat wzorcowych rozwiązań z zakresu dostępności architektonicznej i komunikacyjnej, które w USA stosowane są konsekwentnie, bezkompromisowo i na szeroką skalę.  

3	Wystąpienie Pani Profesor Cheri Blauwet podczas sesji plenarnej. Wszystkie wystąpienia posiadały napisy na żywo oraz były tłumaczone na język migowy	Sala konferencyjna w dwoma dużymi ekranami, na której widać prelegentkę na wózku inwalidzkim, napis oraz tłumacza języka migowego

Wystąpienie Pani Profesor Cheri Blauwet podczas sesji plenarnej. Wszystkie wystąpienia posiadały napisy na żywo oraz były tłumaczone na język migowy.

Uśmiechnięci kobieta i mężczyzna stojący na tle Sali konferencyjnej

Delegacja BON AGH podczas sesji plenarnej.

Kobieta i mężczyzna na tle banneru z informacją o sponsorach i patronach konferencji

Konferencja zgromadziła liczne grono firm sponsorskich, w szczególności dostarczających na amerykański rynek rozwiązania wspomagające osoby ze szczególnymi potrzebami.

Mniejsza sala konferencyjna w trakcie obrad

Sesja tematyczna poświęcona wspieraniu osób z problemami narządu wzroku.

Dwie uśmiechnięte kobiety na tle dwóch flag amerykańskich

Prelegenci wielokrotnie w swoich wystąpieniach przywoływali The Americans with Disabilities Act (ADA), który od 1990 roku wyznacza prawo zapobiegające dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.

8	Centrum konferencyjne będące miejscem wydarzenia obfitowało w elementy projektowania uniwersalnego oraz zapewniające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kraniki z wodą pitną na dwóch różnych wysokościach, dostępne zarówno dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jak i chodzącej	Dwa kraniki z pitną wodą umieszczone na dwóch wysokościach

Centrum konferencyjne będące miejscem wydarzenia obfitowało w elementy projektowania uniwersalnego oraz zapewniające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kraniki z wodą pitną na dwóch różnych wysokościach, dostępne zarówno dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jak i chodzącej.

Mobilny i modułowy podjazd prowadzący na katedrę

Na katedrę w sali plenarnej prowadził mobilny i modułowy, lecz niezwykle stabilny i wyposażony w poręcze podjazd. Dzięki podwyższeniu prelegenci, w szczególności przemawiający z pozycji siedzącej byli dobrze widziani.

Bardzo duże oznaczenie pomieszczenia na drzwiami od strony hallu. Obok drzwi tabliczki informacyjne

Wszystkie pomieszczenia w których odbywały się obrady były doskonale widoczne i łatwe do zlokalizowania.

Zdjęcie tabliczki informacyjnej

Oznaczenie pomieszczenia zawierające różne elementy dostępności: kontrast barwny, wypukłość liter oraz oznaczenie w alfabecie Braille’a.

Tabliczka z numerem piętra przy wyjściu z windy

We wszystkich budynkach, które odwiedziliśmy w USA przy wyjściu z wind zastosowano oznaczenia pięter (kontrastowe, wypukłe i w alfabecie Braille’a).

Dłoń trzymająca kartę hotelową na tle tabliczki informacyjnej

Wielkość przykładowej tabliczki informacyjnej.

W obiekcie zapewniono niezwykle dużo toalet dla osób z niepełnosprawnościami, na każdym piętrze i w każdym skrzydle budynku. Dostosowane toalety dzielono na męskie, damskie oraz gender-neutral. Drzwi otwierające się na przycisk	Wejście do dwóch dostępnych toalet obok siebie

W obiekcie zapewniono niezwykle dużo toalet dla osób z niepełnosprawnościami, na każdym piętrze i w każdym skrzydle budynku. Dostosowane toalety dzielono na męskie, damskie oraz gender-neutral. Drzwi otwierające się na przycisk.

Wnętrze toalety dla OzN: dostosowany sedes i przewijak dla dzieci

Przykładowa aranżacja toalety dla osób ze szczególnymi potrzebami. Standardy dostępności różnią się od europejskich.

Wnętrze łazienki

Dostosowana łazienka w pokoju hotelowym.

Tabliczka oznaczająca miejsce oczekiwania na uratowanie osoby ze szczególnymi potrzebami

Wyznaczona przestrzeń w korytarzu hotelowym do oczekiwania na uratowanie dla osoby ze szczególnymi potrzebami.

Oznaczenia wypukłe prowadzące do drzwi. Na ścianie przycisk otwierający drzwi

Po drodze do USA zwiedziliśmy niezliczoną ilość lotnisk. Przykład zastosowania fakturowych oznaczeń nawierzchni prowadzących do wyjścia i przycisku automatycznie otwierającego drzwi.

Ścieżka naprowadzająca i szklane drzwi oznaczone kontrastowymi pasami

Oznaczenia wypukłe i drzwi szklanych stosowane są konsekwentnie na terenie całego lotniska.

Dostosowana toaleta

Aranżacja i wyposażenie toalety dla OzN jakie mieliśmy okazję widzieć po raz pierwszy na lotniku w Austrii. Wysokość muszli sedesowej jest regulowana z poziomu przycisków na poręczach toaletowych. Toaleta posiada  działający interkom do łączenia się z obsługą lotniska.

Poręcz toaletowa z przyciskami do sterowania wysokością

Przyciski sterujące wysokością muszli sedesowej i spłukiwaniem wody.

Panel sterujący na ścianie obok toalety z instrukcją w dwóch językach

Toalety na wiedeńskim lotniku wyposażone były w drzwi wejściowe, które nie tylko otwierały drzwi w sposób automatyczny, ale także zamykały i otwierały zamek.

Urządzenia przeciwpożarowe i defibrylator w zabudowie ściennej

Urządzenia przeciwpożarowe i defibrylator w zabudowie ściennej, nie stanowią zagrożenia dla przechodniów, w szczególności z problemami wzroku.

 

 

Banery/Logo