Dostępność Cyfrowa
31 stycznia 2024
W dzisiejszym dynamicznym środowisku edukacyjnym, w którym cyfrowe narzędzia odgrywają kluczową rolę, kwestia dostępności staje się niezwykle istotnym elementem zapewniającym równość szans w dostępie do wiedzy. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie uczelni na skuteczne uregulowanie spraw związanych z dostępnością, prezentujemy Standard dostępności cyfrowej AGH
Standardy i wytyczne z zakresu dostępności cyfrowej:
- Standard dostępności cyfrowej AGH
Wychodząc naprzeciwko rosnącemu zapotrzebowaniu uczelni na uregulowanie kwestii związanych z dostępnością, stworzyliśmy dokument, zawierający najważniejsze wytyczne i zalecane rozwiązania, które powinno wdrażać się na AGH na płaszczyźnie cyfrowej.
Opracowując standard, opieraliśmy się na krajowych i międzynarodowych aktach prawnych. Skupiliśmy się przede wszystkim na spójności proponowanych rozwiązań ze standardem WCAG – zarówno w kwestii tworzenie dostosowanych dokumentów (Word, Excel, Power Point, PDF, formularze) jak i materiałów multimedialnych (media społecznościowe, rozwiązania z zakresu Polskiego Języka Migowego, napisy na żywo oraz opracowanie materiałów audio/wideo).
Standard dostępności cyfrowej powstał przy współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego.
Zapraszamy do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami na temat opracowania:
Standard dostępności cyfrowej AGH, 12 MB PDF
2. Standard WCAG (Web Content Accessibility Guidelines)
Międzynarodowy standard WCAG to zbiór wytycznych, które mają na celu zapewnienie dostępności treści internetowych dla jak najszerszego grona użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Głównym założeniem dokumentu możliwie jak największe zapewnienie dostępności usług cyfrowych bez względu na ewentualne ograniczenia fizyczne, sensoryczne czy poznawcze użytkowników. WCAG bierze pod uwagę ewolucję potrzeb użytkowników, a także nowe rozwiązania technologiczne – chociażby z zakresu technologii wspierających.
Link do standardu WCAG