Z wizytą studyjną w Trondheim
25 kwietnia 2022
W dniach 18-20.08.2021 zespół BON AGH gościł w Norwegian University of Science and Technology (NTNU – Trondheim). Celem wizyty było zapoznanie się z rozwiązaniami w zakresie dostępności architektonicznej kampusu uczelni, potkanie z przedstawicielami Student Service Division NTNU, a także wizyta w Katedrze Systemów Elektronicznych.
Dostępność architektoniczna campusu NTNU
Naszą uwagę przykuły stosowane z dużą konsekwencją systemy fakturowego i kolorystycznego oznakowania ciągów komunikacyjnych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Zastosowano je w obrębie schodów, pochylni, wind.
W obrębie uniwersytetu zastosowano bardzo ciekawy system oznakowania pomieszczeń składający się z kontrastujących względem ścian tabliczek zawierających treść w formie wypukłej (na ciemnym tle jasne znaki) – napisy i piktogramy oraz w alfabcie Breille’a.
Oznakowania drzwi i przegród szklanych wykonane jest w formie naklejek umieszczonych na dwóch różnych wysokościach.
Drzwi otwierane są automatycznie – bezdotykowo.
Aranżacja i wyposażenie nieco różni się od standardów stosowanych w Polsce. Na terenie kampusu stosuje się pochwyty wc składane, najczęściej zintegrowane z sedesami. Przy umywalkach nie stosuje się pochwytów. Ciekawym praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie automatycznych drzwi przesuwnych, które nie ograniczają powierzchni manewrowej.
Windy podobnie jak w Polsce zasadniczo posiadają informacje głosową oraz oznaczenia wypukłe. Warto zwrócić uwagę na elementy sporadycznie spotykane w naszym kraju: składane siedzisko do odpoczynku oraz pętla induktofoniczna.
Na korytarzach zobaczyć można rzucające się w oczy jaskrawe, metalowe krzesła, mogące służyć zarówno do odpoczynku jak i ewakuacji osoby ze szczególnymi potrzebami. Ponadto do dyspozycji użytkowników są składane siedziska do przenoszenia osób. Miejscami, w celu usprawnienia ewakuacji w warunkach ograniczonej widoczności stosuje się fluorescencyjne listwy naprowadzające.
Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków uczelnianych stosuje się rozwiązania architektoniczne niwelujące różnice poziomów podobne do tych, jakie możemy zobaczyć w Polsce. Na zdjęciu biblioteka NTNU.
COLOROPHONE, czyli udźwiękowione kolory
Dzięki uprzejmości Pana Dominika Osińskiego Katedry Systemów Elektronicznych NTNU mogliśmy zapoznać się i przetestować COLOROPHONE, którego Pan Osiński jest twórcą. Urządzenie, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań IT daje możliwość udźwiękowienia kolorów, a przez to ich “usłyszenia” i rozpoznania przez użytkownika - w szczególności z problemami wzroku. Już po chwili użytkowania byliśmy w stanie samodzielnie rozpoznawać główne kolory bez pomocy wzroku. Wymieniliśmy pomysły na zastosowanie urządzenia w toku kształcenia, w szczególności na kierunkach inżynierskich, które wymagają od studentów umiejętności rozpoznawania barw (np. Elektrotechnika).
Student Service Division NTNU. Z wizytą w Norweskim BONie
Na koniec naszej wizyty zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez osoby odpowiedzialne za wsparcie studentów z niepełnosprawnościami na NTNU. Była to doskonała możliwość do wymiany doświadczeń, omówienia sposobów funkcjonowania systemów wsparcia w Polsce i w Norwegii. Dowiedzieliśmy się z jakimi problemami najczęściej zwracają się do BON studenci NTNU, na jaką pomoc mogą liczyć, w jaki sposób jest ona zorganizowana oraz finansowana. Okazuje się, że pomimo różniących szczegółów zakres naszych działań jest bardzo zbliżony.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Projekt realizowany w Partnerstwie z poniższymi instytucjami: