MIDI na miarę MAXI. Wizyta studyjna w Ostrowcu Świętokrzyskim
4 maja 2022
W dniach 23-24.09.2021 trójka przedstawicieli BON AGH miała okazję udać się z rewizytą do Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obydwie uczelnie realizują projekty w ramach konkursu Uczelnia Dostępna. Spotkanie było okazją to wymiany doświadczeń oraz zapoznania się na miejscu z efektami projektu, także w ramach seminarium pn. "Architektura XXI wieku - środowisko dostępne".
WSBiP – wizyta w kampusie uczelni
Wizytę rozpoczęliśmy od zapoznania się z rozwiązaniami zastosowanymi w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej, gdzie studenci odbywają ćwiczenia i zajęcia praktyczne przy pomocy zaawansowanych symulatorów. Symulacje uwzględniają różne rodzaje niepełnosprawności, w tym narządu ruchu. Omawialiśmy także rozwiązania zapewniające dostępność architektoniczną Centrum.
Spacer po kampusie i otoczeniu budynku głównego uczelni pokazał liczne rozwiązania architektoniczne oraz z zakresu dostępności komunikacyjnej które WSBiP wypracowała i wdrożyła również w ramach projektu Dostępna Uczelnia. Na uwagę zasługują, m.in. ciągi komunikacyjne z zastosowaniem oznaczeń fakturowych i głosowych dla osób niewidomych i słabo widzących, wizualno-dotykowe plany rozmieszczenia budynków kampusu, oznaczenia bezpieczeństwa ciągów pieszych i schodów.
W budynku głównym mogliśmy zobaczyć i przetestować poszczególne elementy infrastruktury zapewniające dostępność obiektu, m.in.: plany rozmieszczenia pomieszczeń wizualno-dotykowo-głosowe, nawigacja po budynku z użyciem technologii bezprzewodowych, wirtualny dziekanat wyposażony w pętlę induktofoniczną i możliwość personalizacji wyświetlanych na ekranie treści, tabliczki-oznaczenia pomieszczeń (wizualno-dotykowe – druk wypukły, alfabet Breille’a), sprzęt biblioteczny, platforma schodowa, dostosowane toalety, pętle induktofoniczne.
Na zakończenie pierwszego dnia wizyty zostaliśmy ciepło przyjęci przez Pana dr Pawła Gotowieckiego - Rektora uczelni oraz Panią Agnieszkę Winiarczyk – Kanclerz. W spotkaniu uczestniczyły również osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu “WSBIP Uczelnia Dostępna”. Wspólnie omówiliśmy główne wyzwania zrealizowanej dotychczas ścieżki MINI, która następnie wprowadziła uczelnię na poziom MIDI. Ze strony AGH podzieliliśmy się kluczowymi doświadczeniami płynącymi z realizacji ścieżki na poziomie MAXI.
Dostępne multimedia – wizyta w studio nagrań audiowizualnych
Drugi dzień wizyty rozpoczęliśmy od poznania metod zapewniania dostępnych materiałów audio-wideo, tworzonych na potrzeby procesu dydaktycznego. W nowoczesnym i dobrze wyposażonym studio nagrań przygotowywane są między innymi napisy dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Prelekcja Centrum Wiedzy o Dostępności AGH podczas seminarium "Architektura XXI wieku - środowisko dostępne"
Jako specjaliści w zakresie dostępności architektonicznej zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy wizyty do wygłoszenia referatu w dniu 24.09.2021 podczas seminarium. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Środkowoeuropejski Instytut Badań i Analiz Strategicznych oraz Ostrowieckie Towarzystwo Naukowe w auli głównej Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wystąpienie pt. „Projektowanie uniwersalne i racjonalne usprawnienia w praktyce” wygłoszone przez Annę Lulek (Centrum Wiedzy o Dostępności AGH) wskazywało najważniejsze wyzwania jakie stoją przed uczelniami wyższymi w zakresie dostępności architektonicznej.
Wydarzenie było okazją do networkingu z uczestnikami seminarium - przedstawicielami uczelni, szkół, NGO, instytucji samorządowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Projekt realizowany w Partnerstwie z poniższymi instytucjami: