Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Z wizytą studyjną w Mediolanie

Grafika ozdobna z flagą Włoch z napisem wizyta we włoszech

11 lipca 2022 zespół BON AGH gościł w Politecnico di Milano. Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z rozwiązaniami w zakresie dostępności cyfrowej, architektonicznej i komunikacyjnej na politechnice. 

Politechnika w Mediolanie ma 6 kampusów, my poznaliśmy MILANO LEONARDO CAMPUS. Jest to najstarszy z kampusów Politecnico di Milano. Dał początek dzielnicy uniwersyteckiej, powszechnie nazywanej „Città Studi” (Miasto Studiów).

W kampusie Milano Leonardo znajdują się główne struktury zarządzania i administracji Uniwersytetu: Rektorat, Administracja, Dziekanaty Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Architektury i wiele działów badawczych.

Po kampusie oprowadziła nas architektka Pani Silvia Sbattella, która pracuje nad rozwojem dostępności architektonicznej w zespole: MULTI CHANCE POLI TEAM.

projekt zagospodarowania przestrzeni kampusu Leonardo Politechniki w Mediolanie

Milano Leonardo Campus.

W kwestii dostępności architektonicznej naszą uwagę zwróciły:

Budynki:

hall rektoratu z wiszącymi neonami: in viaggio, student life

Główny Budynek Rektoratu Politechniki w Mediolanie.

zacienienie w przejściu miedzy budynkami stworzone za pomocą ogniw fotowoltaicznych

Przestrzeń projektu Renzo Piano z panelami fotowoltaicznymi zintegrowanymi z elewacją i dachem. Projekt za cel miał integrację i polepszenie przestrzeni publicznych między budynkami.

półotwarty hall budynku architektury z grupkami studiujących studentów, niektórzy pracują na laptopach, inni kleją modele budynków

Budynek w którym w przestrzeni półotwartej w hallu znajdują się miejsca pracy dla studentów architektury.

Pochylnie:

Wszystkie budynki wyposażone są w pochylnie. W budynkach zabytkowych projektujący poszli na pewne kompromisy. Ważne było, by pochylnie były estetycznie zintegrowane z zabytkową architekturą. W tylnych częściach budynków są pochylnie stalowe, tam nie muszą już tak pięknie integrować się z istniejącą elewacją.

Wejście do budynku rektoratu z pochylnią

pochylnia do zabytkowego budynku

Windy:

Zarówno stare, zabytkowe budynki, jak i nowe są wyposażone w windy.

stalowe windy w nowoczesnym budynku, którego ściany wykończone są deskowaniem odbitym w surowym betonie

poziomy panel z przyciskami do sterowania windą. Na przyciskach są oznaczenia brajlowskie

Windy z poziomymi panelami do sterowania – łatwiejsze do użytku dla osób poruszających się na wózkach. Panele wyposażone w numerację w alfabecie Braille’a.

System ławek w salach wykładowych: 

Sale wykładowe i ćwiczeniowe są (lub mogą zostać - wg. Istniejącej potrzeby) wyposażone w dostępne ławki. Są to ławki ruchome, z możliwością podniesienia lub obniżenia poziomu blatu. Niektóre z nich mają specjalne wycięcie, które pomaga użytkownikowi poruszającemu się na wózku wsunięcie się albo oparcie się na łokciach. W niektórych salach są też wydzielone siedzenia w rzędach ławek, z których może korzystać osoba na wózku.

Uczelnia dąży do zunifikowania sytemu ławek, tak, aby było jeszcze łatwiej nimi zarządzać.

Architektka Silvi Sbatella opowiada o dostępnych ławkach wykładowych

ławka dostępna z wycięciem w kształcie łuku. Umożliwia on wsuniecie się jak najbliżej osobie poruszającej się na wózku.

Toalety OzN

Uczelnia jest wyposażona w toalety dostosowane. Dostęp do nich mają osoby, które posiadają magnetyczny klucz. Rozwiązanie to wprowadzone zostało ze względu na problem z osobami w kryzysie bezdomności. Osoby te używały łazienek uczelnianych i zostawiały bałagan.

Toalety są wyposażone inaczej niż nasze. Każda posiada bidettkę oraz przycisk do spłukiwania wody w zasięgu ręki.

klamka z kluczem magnetycznym

Toaleta z pochwytem, bidettką oraz przyciskiem do spłukiwania w zasięgu ręki.

Toaleta z pochwytem, bidettką oraz przyciskiem do spłukiwania w zasięgu ręki.

System oznaczenia drzwi:

Każde drzwi posiadają przypisany kod QR. System ten pomaga w zarządzaniu sprzętem i zgłaszaniu usterek.

kod QR umieszczany w górnym rogu drzwi

Pylony i oznaczenia:

oznaczenia toalety dla osób z niepełnosprawnościami

Plany Tyflograficzne:

2 osoby dyskutujące przy planie tyflograficznym

plan tyflograficzny budynków

System informatyczny do obsługi studentów:

Szczególne wrażenie zrobiło na nas zinformatyzowanie uczelni i brak dokumentów papierowych. Politechnika w Mediolanie posiada autorski system do obsługi studentów. Odbywa się w nim komunikacja między biurami, studentami i prowadzącymi zajęcia.

System informatyczny dot. architektury kampusów:

Cały kampus jest zinwentaryzowany i udostępniony na stronie: strona ze zinwentorazowanymi budynkami Politechniki

Dzięki tej stronie osoba z niepełnosprawnością może dowiedzieć się jak dostosowany jest budynek, w którym ma zajęcia.

zrzut z systemu informatycznego do zarządzania budynkami

 

zrzut ekranu z systemu informatycznego zwierającego opracowania architektury kampusów Politechniki w Mediolanie, zakładka z dokładny opisem dostępności jednej z sal

Plany na przyszłość to stworzenie modeli 3d w technologii BIM dla całego kampusu.

Konferencja ICCHP-AATE Lecco, Włochy (11-15 lipca 2022 r.)

W dniach 11-15 lipca 2022 roku w Lecco we Włoszech odbyła Międzynarodowa konferencja naukowa “ICCHP-AAATE 2022” pod wspólnym przewodnictwem Kateriny Mavrou (przewodnicząca, Uniwersytet Europejski Cypru i prezes AAATE) oraz Roberto Manduchi (przewodniczący naukowy, Wydział Informatyki i Inżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, USA). Tematem konferencji była integracja cyfrowa, technologia wspomagająca i dostępność. Celem spotkania było podkreślenie roli jaką odgrywają nowoczesne technologie w życiu osób z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowanie rozwiązań wspierających ich niezależność we wszystkich aspektach życia, szczególnie w zakresie edukacji i pracy.

broszury dotyczące konferencji ICCHP AAATE

Eksperci z całego świata

Konferencja ICCHP-AATE jest to odbywające się co dwa lata spotkanie ekspertów z dziedziny  Technologii Wspomagających (AT), (e)Dostępności, Dostępności ICT i Dostępności Cyfrowej. W tym roku w konferencji brało udział ponad 400 uczestników z całego świata.

sala wykładowa pełna słuchaczy, w tle widać kilka ekranów z prezentacją, napisami na żywo oraz tłumaczem języka migowego

Ciekawe wystąpienia i sesje tematyczne

Pierwsze dwa dni konferencji poświęcone były głównie spotkaniom młodych naukowców. Odbyły się też prelekcje dotyczące transportu publicznego. Ciekawym okazało się wystąpienie poświęcone doświadczeniom niepełnosprawnych użytkowników transportu miejskiego w 7 miastach Europy. 12 lipca odbyło się również spotkanie, na którym omawiane były działania w kierunku dostępnego i integracyjnego transportu publicznego i podpisana została deklaracja z Lecco, odnośnie dostępności transportu publicznego więcej informacji 

Deklarację można podpisać tu

Dostępność dla osób niesłyszących IoT

Kolejnego dnia konferencji, najbardziej interesującymi dla nas panelami okazały się te poświęcone dostępności językowej dla osób niesłyszący i niedosłyszących oraz IoT czyli internet rzeczy - aplikacje dla osób niepełnosprawnych i starszych. Podczas panelu poświęconego dostępności językowej zaprezentowane zostały m.in. technologie pomagające studentom z ubytkiem słuchu w szkolnictwie wyższym oraz system rozpoznawania dźwięków otoczenia dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Z kolei na sesji dedykowanej rozwiązaniami IoT przedstawione zostały technologie pozwalającym zyskać większą niezależność osobom z niepełnosprawnością jak np. urządzenia do inteligentnego sterowania domem bez użycia rąk, Google Glass lub Onteena - wibrująca opaska powiadamiająca, przeznaczona dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Japończyk referuje o IoT, spince, która przekazuje informacje z otoczenia osobom głuchym

sterownik z małym ekranem z napisami w języku niemieckim

Projekt sterownika do urządzeń dotykowych zapewnia dostępność dla osób starszych oraz z problemami motorycznymi.

W czwartek skupiliśmy się na aplikacjach i narzędziach pomagających w nawigacji. Poznaliśmy aplikację UniMaps umożliwiającą nawigację na terenie kampusu Uniwersytetu Bielefeld.
Aby określić swoją lokalizację, można zeskanować kody QR na tabliczkach przy drzwiach i pozwolić się nawigować po kampusie. Oprócz nawigacji po kampusie aplikacja zapewnia najnowsze menu kawiarni i aktualne rozkłady jazdy tramwajów. W rozwoju tej aplikacji szczególnie ważna była „dostępność”. Dlatego wszystkie kolory zostały wybrane z wysokim kontrastem i w pełni obsługujemy VoiceOver.

Prezentacja o BON AGH i platformie do zdalnej obsługi studentów

Tego dnia podczas sesji przeprowadzonej przez Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Aleksandrem Waszkielewiczem na czele, Magdalena Tofil z BON AGH miała przyjemność wygłoszenia prezentacji, podczas której przedstawiona została działalność biura BON, a także zaprezentowany został nasz nowy projekt - platforma do zdalnej obsługi studentów. Podczas prelekcji omówiono wyzwania na jakie natrafiliśmy podczas prac związanych z projektowaniem platformy, a także przedstawiono wyniki badań pod kątem doświadczeń użytkowników odnośnie jej funkcjonalności.

prezentacja wyświetlona na ekranie, na pierwszym planie 2 osoby za pulpitem, jedna osoba z laptopem ustawia prezentację, a druga mówi do mikrofonu

Dostępne mapy

Ostatniego dnia konferencji interesujący okazał się panel - Cyfrowe rozwiązania dla mobilności integracyjnej: rozwiązania i dostępne mapy dla mobilności wewnątrz i na zewnątrz. Temat zaciekawił nasz szczególnie w kontekście tworzonych przez nas systemów nawigacji przestrzennych (system beaconów, tyflomapa, oznaczenia na drzwiach) dla studentów niewidzących i niedowidzących. Podczas cyklu spotkań zaprezentowane zostały różne przykłady oznaczeń tras wewnątrz i na zewnątrz budynków, system audio-dotykowy do przeglądania map wnętrz czy Unimaps — dostępna mobilna aplikacja do nawigacji w pomieszczeniach.

XR - Extended Reality

Konferencję zakończył wykład “Accessibility Outlook 2022”. Podczas tej sesji zostały naświetlone wyzwania związane z nadchodzącym upowszechnieniem i wykorzystaniem XR - Extended Reality - obejmującym m.in. rzeczywistość wirtualną lub rozszerzoną. Sesja dotyczyła nowych sposobów interakcji, w tym dotykowych, materialnych, czy technologii czujników. Wykład uświetnili Christopher Patnoe - kierownik ds. dostępności i włączania osób niepełnosprawnych w Google, dr Nicholas Giudice - profesor w Szkole Informatyki i Nauk Informacyjnych na Uniwersytecie Maine oraz dr Christophera M. Lee - wiceprezes i dyrektor zarządzający Międzynarodowego Stowarzyszenia Specjalistów ds. Dostępności (IAAP). Sesję poprowadził dr Joshue O'Connor z InterAccess.

Po zakończeniu, organizator dokonał uroczystego zamknięcia konferencji, dziękując obecnym za przybycie i jednocześnie zapraszając do wzięcia udziału w kolejnych edycjach, które tym razem odbędą się rok po roku:

  • 28 sierpnia - 1 września 2023 r. w Paryżu,
  • 8-12 lipca 2024 r. w Austrii.

Konferencja w pełni dostępna 

Miejsce w którym odbywała się konferencja, czyli budynki Politechniki Mediolańskiej były w pełni dostosowanie do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności - przestronne korytarze, duże dostosowane łazienki, sale wykładowe z miejscami dla osób poruszających się na wózkach, ścieżki z poziomymi oznaczeniami informacyjno-dotykowymi, windy z komunikatami głosowymi i wypukłymi oznaczeniami. Co więcej, każda z prelekcji była tłumaczona na język migowy oraz dostępna w formie wyświetlanego tekstu.

biurka z tłumaczami jezyka migowego siądzącymi przy nich. Na biurkach znajduje się duża ilość sprzętu, laptopy, lampy, słuchawki.

mapa tyflograficzna budynków Politechniki Mediolańskiej w Lecco

Nawiązanie współpracy 

Konferencja w Lecco były ważną płaszczyzną wymiany poglądów naukowych badaczy z całego świata. Spotkanie pozytywnie przyczyniło się do dalszego zacieśnienia współpracy między BON AGH oraz innymi uczelniami z Polski i ze świata, a w szczególności z Politechniką w Mediolanie, gdzie dodatkowo odbyliśmy wizytę studyjną. Konferencja była dla nas ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza w kontekście naszego uczestnictwa w projekcie, którego zadaniem jest zwiększenie dostępności uczelni dla studentów z niepełnosprawnościami. Poznanie rozwiązań z różnych zakątków świata pozwoliło spojrzeć w szerszej perspektywie na nasze dotychczasowe i przyszłe działania.

 

Banery/Logo