Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Centrum Wiedzy o Dostępności

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Europejska

 

Centrum Wiedzy o Dostępności BON AGH jest miejscem, w którym będziemy gromadzić i dzielić się rzetelną wiedzą i sprawdzonymi informacjami na temat projektowania uniwersalnego, technologii asystujących, dobrych praktyk i standardów dostępności.

Artykuły

  • Likwidacja barier architektonicznych

    AGH jest Uczelnią przyjazną dla osób z niepełnosprawnością, dlatego przywiązuje szczególną uwagę do likwidacji barier architektonicznych. Co roku wykonywane są prace mające na celu poprawę obecnego dostosowania budynków znajdujących się na terenie AGH. Podczas remontów istniejących obiektów i realizacji nowych inwestycji stopniowo wprowadzane są kolejne udogodnienia dla osób o różnym rodzaju niepełnosprawności.

    Czytaj Więcej o: Likwidacja barier architektonicznych
  • Podstawowe przepisy regulujące dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

    Grafika ozdobna

    Gwarancje zabezpieczenia potrzeb osób z niepełnosprawnościami uwzględnione zostały w wielu aktach systemu prawnego RP. Znajdziemy tam zarówno regulacje o charakterze ogólnym odnoszące się do praw człowieka. Na przykład zawarte w Konstytucji RP. Równolegle funkcjonują przepisy regulujące specyficzne zagadnienia związane z niepełnosprawnością, m.in. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 roku. Do najważniejszych dokumentów o charakterze generalnym należą Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych i Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. 

    Czytaj Więcej o: Podstawowe przepisy regulujące dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
  • Dostępność Cyfrowa

    Grafika ozdobna z napisem accessibiliti

    Dostępność cyfrowa oznacza pełny, samodzielny, wygodny, bezpieczny dostęp do informacji i usług udostępnianych za pomocą stron internetowych i aplikacji dla jak największej liczby osób. W praktyce oznacza to tworzenie prostych i zrozumiałych rozwiązań, z których będzie mogła korzystać większość ludzi, bez konieczności ich dodatkowego dostosowywania. Dostępność cyfrowa w szczególności wspiera użytkowników o szczególnych potrzebach, w tym także osoby z niepełnosprawnością.

    Czytaj Więcej o: Dostępność Cyfrowa
  • Dostępność architektoniczna

    Dostępność architektoniczna obiektu rozumiana jest jako, zapewnienie osobie ze szczególnymi potrzebami możliwości poruszania się w jego przestrzeni możliwie najbardziej samodzielnie i korzystania z jego funkcjonalności. Oznacza to także pozbawione barier przestrzenie wokół budynku, m.in. parkingi, chodniki, miejsca odpoczynku i wejścia.  

    Czytaj Więcej o: Dostępność architektoniczna
  • Archiwum Wydarzeń

    Grafika ozdobna

    W trakcie realizacji w AGH projektu POWER „Akademia Dostępności – wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami” odbyło się wiele ciekawych spotkań informacyjnych i wizyt studyjnych upowszechniających wiedzę z różnych obszarów dostępności. Poniżej publikujemy informacje i relacje o wybranych wydarzeniach.

     

    Czytaj Więcej o: Archiwum Wydarzeń

Banery/Logo