Starasz się o przyjęcie na studia lub zostałeś już przyjęty i potrzebujesz pomocy, masz wiele pytań odnośnie studiowania, borykasz się
z trudnościami związanymi z nauką, nie wiesz kogo poprosić o radę?

ZGŁOŚ SIĘ DO BIURA DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH AGH

W Biurze ds. ON AGH niepełnosprawni studenci/doktoranci oraz kandydaci na studia mogą liczyć na niezbędną pomoc.

Od 2001 roku realizujemy program „AGH uczelnią przyjazną wobec osób niepełnosprawnych”. Program ten zakłada kompleksowe podejście Władz Uczelni do problemów z którymi borykają się osoby niepełnosprawne i uwzględnia potrzeby konkretnego studenta. Metody i formy kształcenia są dobierane elastycznie w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych przyporządkowane jest do Pionu Spraw Studenckich AGH. Biuro współpracuje z krakowskimi uczelniami PK, UEK, UJ, UPJPII, UP i UR na mocy zawartego Porozumienia z dnia 27 października 2010 oraz wspiera inicjatywy Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych (pierwszej tego typu organizacji w Polsce) oraz współpracuje z Fundacją Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie „ACADEMICA”. Fundacja poprzez Referat ds. ON wspiera działania ZSN i Biura ds. ON.

W AGH studiuje znaczna liczba (ponad 450) osób niepełnosprawnych o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, którzy mogą liczyć na n/w wsparcie.

Biuro ds. ON AGH oferuje:

kostkaBON 1

• Bieżące informacje, wszelkie porady i wskazówki oraz pomoc w każdej sprawie związanej z niepełnosprawnością;
  • Pomoc tłumaczy języka migowego oraz lipspeakerów (dla osób nie(do)słyszących);
  • Możliwość wypożyczenia sprzętu edukacyjno-rehabilitacyjnego (dyktafonów, systemów FM, powiększalników tekstu i obrazu itp.);
  • Możliwość kserowania notatek i materiałów dydaktycznych – do formatu A3 (dla osób słabowidzących, oraz mających problemy z pisaniem);
  • Możliwość adaptacji materiałów dydaktycznych oraz form egzaminów i zaliczeń;
  • Możliwość pomocy i uczestnictwa w warsztatach psychologicznych;
  • Możliwość pomocy asystentów osób niepełnosprawnych;
  • Możliwość uczestnictwa w szkoleniach, kursach oraz spotkaniach, imprezach i obozach szkoleniowo-integracyjnych i adaptacyjnych;
  • Możliwość uczestnictwa w realizowanych Projektach pro zawodowych.

Uczelnia oferuje:

• Alternatywne zajęcia WF (podczas których możesz uzyskać zaliczenie) i zajęcia sportowe: siłownia, sekcja koszykówki i szermierki na wózkach inwalidzkich, basen;
  • Pracownię tyfloinformatyczną dla osób słabowidzących i niewidomych;
  • Część sal wyposażona jest w pętle indukcyjne i nadajniki radiowe, które ułatwiają osobom słabosłyszącym uczestnictwo w zajęciach;
  • Specjalistyczny lektorat z języka angielskiego dla osób niesłyszących i słabosłyszących z wykorzystaniem tablicy interaktywnej;
  • Akademik w centrum kampusu z dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych pokojami i toaletami;
  • Dostosowanie remontowanych budynków dla potrzeb osób niepełnosprawnych;
  • Zasoby biblioteki dostępne w formie alternatywnej, powiększalniki tekstu, a także pomoc pracownika znającego język migowy,
  • Wydzielone miejsca parkingowe, a także zezwolenie na parkowanie na terenie wewnętrznym AGH dla osób z problemami w poruszaniu się;
  • Możliwość aktywnego udziału w działalności Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych.

Z roku na rok oferta wsparcia studentów/doktorantów niepełnosprawnych zwiększa się, a działania uczelni stają się bardziej profesjonalne. Wszystko to sprawia, ze szanse zdobycia przez osoby niepełnosprawne wykształcenia i start w dorosłe życie są naprawdę wyrównane.

Jeśli chciałbyś otrzymać pomoc, skorzystać z dostępnych możliwości wsparcia prosimy o kontakt z Biurem ds. ON, gdzie udzielimy szczegółowych informacji.

Nasz adres:

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH