Kluby Studenckie

• Kluby "Zaścianek" i "Filutek", ul. Rostafińskiego:
    • Wjazd z poziomu parteru
  • Klub "Gwarek", ul. Reymonta 17
    • Wjazd z poziomu parteru (dwa małe schodki w środku)
  • Klub "Karlik", ul. Reymonta 17
    • Wjazd z poziomu akademika (jeden mały schodek w środku)
  • Klub "Studio", ul. Budryka 4
    • Podjazd (potrzebna pomoc drugiej osoby, aby dostać się do środka)

Inne obiekty

• Market "Lewiatan", ul. Budryka 6
    • Podjazd, aby dostać się do środka
    • Szerokie drzwi wejściowe oraz przejazdy między półkami i kasami
  • Stołówka Studencka, ul. Reymonta 15
    • Wjazd z poziomu parteru, szerokie drzwi wejściowe
  • Centrum Medyczne Scanmed, ul. Armii Krajowej 5
    • Podjazd, aby dostać się do środka
    • Winda w środku

Wskazówki dla prowadzących:

• Unikaj pytań dotyczących niepełnosprawności swego rozmówcy
  • Zachowuj się normalnie
  • Nie bój się pierwszy odezwać
  • Grzecznie i delikatnie zapytaj czy ON potrzebuje pomocy (gdy zauważasz, że potrzebuje pomocy)
  • Nawiązuj kontakt wzrokowy z rozmówcą

Pierwszy kontakt z osobą niepełnosprawną ruchowo

• Podczas pomocy osobie niepełnosprawnej przy pokonywaniu przeszkody jaką np. są schody zawsze pytaj, jak pomóc.
  • Osoba której pomagasz zawsze udzieli dokładnych informacji, jak pomóc jej pokonać przeszkodę i za które elementy wózka najlepiej chwycić (nie chwytaj za koła bądź pozostałe ruchome elementy).
  • Zwróć uwagę na rodzaj niepełnosprawności osoby której pomagasz, gdyż podczas wykonywania zbyt gwałtownych ruchów może się pochylić na bok lub do przodu i wypaść z wózka.
Bon Agh Wjazd na schody: Ustaw wózek tyłem do schodów. Przechyl wózek do tyłu uzyskując balans wózka, czyli równowagę na tylnych kołach. W celu wjechania po schodach wciągaj wózek i jednocześnie unikaj podnoszenia wózka z osobą na nim znajdującą się, ułatwi to pokonanie schodów.
Bon Agh

Zjazd ze schodów: Przechyl wózek do tyłu aby uzyskać balans. Jeżeli istnieje z tyłu wózka specjalne zabezpieczenie antywywrotne (tzw. wąs), wykorzystaj go naciskając stopą w celu łatwiejszego przechylenia wózka. Należy zachować szczególną ostrożność i nie spieszyć się podczas zjeżdżania po schodach. Zjeżdżaj schodek po schodku zatrzymując się na każdym schodzie, jednocześnie utrzymuj pochylenie wózka do tyłu. W celu uniknięcia kontuzji staraj się utrzymać prostą postawę, co pozwoli ochronić kręgosłup.

Bon Agh

Pokonywanie krawężników: Podczas pomocy przy pokonywaniu krawężników postępuj analogicznie do pokonywania schodów podczas wjazdu na schody.

Bon Agh

Poruszanie się po terenie nieutwardzonym: Przechyl wózek do tyłu aby uzyskać balans, jeżeli istnieje wykorzystaj specjalny wąs naciskając stopą w celu łatwiejszego przechylenia wózka. Utrzymując balans wózkiem prowadź niepełnosprawną osobę tyłem do kierunku jazdy, pozwoli to uniknąć blokowania się przednich kół wózka o przeszkody lub w grząskim terenie.

AGH uczelnia przyjazna osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu

Najbardziej widoczną niepełnosprawnością jest dysfunkcja narządu ruchu. To właśnie osoba na wózku inwalidzkim jest symbolem niepełnosprawności:

• Dla osób niepełnosprawnych ruchowo powstało wiele udogodnień w budynkach dydaktycznych. Na AGH znajdują się liczne podjazdy dla wózków oraz miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych (patrz:Mapa). Znaczna część budynków dydaktycznychto obiekty dostępne dla ON. W pawilonach natomiast znajdują się windy, dzięki którym osoby niepełnosprawne bez problemu mogą poruszać się po kondygnacjach.
  • Również niezbędnym czynnikiem warunkującym podjęcie studiów przez osoby niepełnosprawne jest dostępność dostosowanych miejsc noclegowych (patrz: Akademiki). W centrum kampusu AGH, w najbliższym sąsiedztwie budynków dydaktycznych znajduje się dostosowany dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu - Dom Studencki Alfa. Uczelnia wychodząc na przeciw potrzebom osób niepełnosprawnych sukcesywnie zwiększa ilość dostosowanych miejsc noclegowych. Jeśli student AGH nie jest w pełni osobą samodzielną istnieje możliwość zamieszkania wraz z opiekunem lub skorzystanie z pomocy Asystenta ON AGH w procesie dydaktycznym (patrz: Asystenci).
  • Prosimy o zgłaszanie się studentów niepełnosprawnych bezpośrednio do BON AGH w sprawie rezerwacji miejsca dostosowanego do specjalnych potrzeb mieszkaniowych osoby z dysfunkcją narządu ruchu.
  • Studenci niepełnosprawni mający znaczne problemy w poruszaniu się (uniemożliwiające dotarcie na zajęcia dydaktyczne) proszeni są o zgłaszanie się do BON AGH minimum miesiąc przed rozpoczęciem semestru w celu ustalenia indywidualnego zakresu pomocy ze strony Biura.
BON AGH
Aby skorzystać z proponowanej pomocy lub uzyskać więcej informacji zapraszamy bezpośrednio do Biura ds. ON.
Możesz również wysłać maila lub zadzwonić i w ten sposób umówić się na spotkanie.

Osoba odpowiedzialna:
Karolina Góra