Krakowska drużyna blind football

Wszystko zaczęło się w 2008 roku w SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. To tam po raz pierwszy rozbrzmiał grzechot profesjonalnych futbolówek prosto z Brazylii, które zastąpiły te własnej produkcji - rozcinane, zasypywane plastikowymi groszkami i klejone przez wulkanizatora.

Piłki przekazała Międzynarodowa Federacja Sportu Osób Niepełnosprawnych na rzecz rozwoju dyscypliny w Polsce.Treningi prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego Pana Mateusza Stawarza, obecnie trenera drużyny, były nieustannym poznawaniem dyscypliny, jej zasad oraz okazją do pogrania w piłkę po szkole przez niewidomych uczniów, do kręgu których należał Marcin Ryszka - ówczesny reprezentant Polski w pływaniu, który o blind futbolu usłyszał podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie i postanowił zarazić piłkarskim bakcylem swoich kolegów.W zajęciach uczestniczyła garstka uczniów, którzy traktowali to jak odskocznię od codzienności.

Nikt nie spodziewał się, że kilka lat później klub będzie liczyć piętnastu niewidomych i słabowidzących graczy, w tym czterech reprezentantów Polski, i będzie mierzyć się z najlepszymi klubami świata w międzynarodowych turniejach.

Nazwa odnośnika Odnośnik
Więcej informacji o drużynie Więcej informacji o drużynie