- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Coroczne wigilie zapoczątkowane zostały w 2004 roku przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH. Ich założeniem jest integracja całego krakowskiego środowiska studentów niepełnosprawnych, dlatego wśród gości pojawiają się nie tylko osoby z Akademii Górniczo-Hutniczej, lecz również z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Rolniczego. Obecni są również przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz innych instytucji, z którymi współpracują Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. Przez pierwsze cztery lata organizatorem wydarzenia było Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH. W 2008 roku zmieniono formułę tak, aby co roku inna krakowska uczelnia pełniła rolę gospodarza Spotkania. To okazja, by porozmawiać w świątecznym klimacie, to czas uroczystych życzeń, wspólnego kolędowania, spotkań - czasem nawet po latach.
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
DZIEŃ OTWARTY AGH
Podczas Dni Otwartych AGH prezentujemy dotychczasową działalność oraz plany na przyszłość. Zachęcamy również kandydatów na studia do skorzystania z naszej oferty wsparcia studentów z niepełnosprawnościami. Jest to okazja do bezpośredniego kontaktu, rozmowy, rozwiania wątpliwości, czy nasza Uczelnia jest dostosowana do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami.
CAMPUS AGH
Campus AGH to obóz integracyjny skierowany do wszystkich osób, które od października rozpoczną studia na AGH. Już od 2010 roku ułatwia start w nowym, nieznanym miejscu. Uczestnicy Campusu zawsze są na początku lepiej zorientowani w studenckich realiach niż koledzy z roku, znają teren uczelni, Miasteczka Studenckiego oraz kluby studenckie. Podczas Campusu przyszli studenci mogą spróbować swoich sił w koszykówce i szermierce na wózkach i innych dyscyplinach sportowych. Organizujemy również mini kurs języka migowego.
HAPPENING
Juwenaliowe popołudnie przed Biblioteką Główną AGH wyglądało zupełnie inaczej. Zaopatrzony w szczekaczkę Przewodniczący ZSN AGH zachęcał przechodniów do spróbowania swoich sił na wózku, spaceru z białą laską, kontaktu z Głuchymi. Zaciekawieni studenci przystawiali i obserwowali, co tu się wyprawia. Początkowo nieśmiało, z obawami. Później coraz śmielej angażowali się w przygotowane przez nas aktywności.
PIKNIK LOTNICZY
Celem imprezy jest zmiana świadomości społecznej oraz przekraczanie barier mentalnych dotyczących niepełnosprawności. Organizatorzy dają wiele okazji do przyjęcia perspektywy osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Minikurs języka migowego, tor przeszkód dla wózkowiczów, kurs pierwszej pomocy, pokaz sportów osób niepełnosprawnych to tylko niektóre z atrakcji oferowanych gościom na ostatnim Pikniku. Kulminacyjnym punktem programu są spadochronowe skoki tandemowe z osobami niepełnosprawnymi, które dostarczają niemałą dawkę adrenaliny zarówno skaczącym, jak i obserwatorom. Założeniem tego przedsięwzięcia jest pokazanie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne potrafią funkcjonować w pełni, a co więcej mają odwagę do podejmowania ryzyka, której często brakuje osobom zdrowym.
Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce, odbywająca się cyklicznie począwszy od 2007r. Mamy mocne wsparcie w prasie, radiu i telewizji. Główną atrakcją imprezy są spadochronowe skoki tandemowe osób niepełnosprawnych oraz loty krajobrazowe helikopterem Mi – 8.
POROZUMIENIE
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Krakowskie Dni Integracji odbywają się nieprzerwanie od 2008 r. organizowana przez siedmiu krakowskich Uczelni (AGH, UEK, PK, UP, UJ, UR oraz UPJPII). impreza cieszy się coraz większą popularnością, co roku poszerzając swój program o nowe atrakcje. Założeniem projektu jest zwiększenie świadomości społeczności akademickiej na tematykę związaną z niepełnosprawnością oraz wspólna integracja studentów, pracowników Biur ds. Osób Niepełnosprawnych i dydaktyków.
Gospodarzem każdego dnia kwietniowego wydarzenia jest inna krakowska Uczelnia. Głównym inicjatorem i organizatorem KDI jest Uniwersytet Ekonomiczny, w którego murach zrodziła się idea przedsięwzięcia. W programie możemy wyróżnić wystawy prac artystycznych osób niepełnosprawnych, szereg konferencji
i warsztatów nawiązujących do tematyki ON, różnorodne happeningi, Dni Sportu prezentujące wybrane dyscypliny sportu czy mini-kursy języka migowego. Stałym punktem Krakowskich Dni Integracji jest wręczenie nagród „Integralia”. Otrzymują je osoby wyróżniające się swoją działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Zwieńczeniem programu jest wiosenna impreza integracyjna podsumowująca KDI w swobodnej atmosferze.
Cykliczne wydarzenie, jakim są Krakowskie Dni Integracji, już na stałe wpisało się w kalendarium lokalnych imprez. Zjednoczenie studentów różnych uczelni, wymiana doświadczeń czy umocnienie współpracy międzyuczelnianej, to tylko przykłady założeń realizowanych w kilka wiosennych dni.
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
Ogólnopolskie Spotkania Studentów Niepełnosprawnych są organizowane rokrocznie od 11 lat. Każdego roku w lipcu Kraków na jeden weekend staje się miejscem spotkania przedstawicieli organizacji studenckich z całej Polski i ogólnopolskiej debaty na temat różnych aspektów niepełnosprawności. Wydarzenie staje się szansą poznania i nawiązania współpracy z uczelniami z różnych stron Polski. Wydarzenie to jest największym i najważniejszym projektem organizowanym przez ZSN AGH.
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia